Hardware


Tajemnice kart graficznych

Nawet podstawowe pojęcia mogą sprawić początkującemu użytkownikowi spore problemy. Poniżej postanowiłem wyjaśnić kilka najbardziej podstawowych rzeczy na temat kart graficznych współczesnego komputera PC...

Karta GF 4
Rys. 1. Przykładowa karta graficzna (GF4)

Wyjście DVI - służy do podłączenia monitora LCD. Przez łącze sygnał przekazywany jest cyfrowo, dzięki czemu obraz jest ładniejszy niż wtedy, gdy podłączamy monitor do standardowego złącza D-Sub.

Wyjście D-Sub - D-Sub to popularne określenie wyjścia karty graficznej, do którego podłączamy monitor. Ma 15 otworów i najczęściej ma kolor niebieski. W odróżnieniu od DVI, złącze D-Sub nie przesyła go bezpośrednio do układów wyświetlania obrazu w monitorze. Karta, po stworzeniu obrazu w swojej pamięci, zmienia go na postać analogową i wysyła go do monitora.

Zasilanie - najnowsze karty graficzne, aby zaspokoić swój głód mają dodatkowe złącze, do którego musimy podłączyć jedną z wtyczek zasilacza. Jeśli tego nie zrobimy komputer może się nie uruchomić lub karta może działać bardzo wolno.

Pamięć RAM - karta graficzna posiada własną pamięć operacyjną RAM niezależną od pamięci peceta. Przechowywane są w niej dane aktualnie potrzebne do obliczeń i wyświetlania obrazu. Najnowsze karty graficzne posiadają najczęściej 64 lub 128 megabajtów pamięci, ale można też spotkać modele z 256MB - jednak są one bardzo drogie.

Układ chłodzący - nowe karty graficzne, które posiadają bardzo wydajne układy graficzne, aby mogły pracować na pełnych obrotach, muszą być odpowiednio chłodzone. I właśnie taką pracę pełni układ chłodzący, składa się on z radiatora, a także czasami w połączeniu z wiatraczkiem. Obecnie na rynku dostępne są układy, które chłodzą kartę cieczą, czego zaletą jest bardzo cicha praca.

Złącze AGP (ang. Accelerated Graphics Port) - kartę graficzną podłączamy do złącza AGP. AGP zapewnia odpowiedni przepływ danych do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Na płycie głównej może być najwyżej jedno gniazdo AGP.

Układ graficzny - układ graficzny jest najważniejszą częścią karty graficznej. To on odpowiada za wykonywanie wszystkich obliczeń i przetwarzanie danych graficznych na obraz.

Dodał: Maciej​Latuszek
Dział: Hardware


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Mac OS X Tiger. Skuteczne rozwiązania



X

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności