Internet


Bezpieczny PC - czy to tylko abstrakcja?

Dziura na dziurze

Chyba każdy użytkownik Internetu miał okazję spotkać się z błędami oprogramowania. Począwszy od niezliczonej ilości dziur we wszystkich wersjach Windowsa poprzez przeglądarki internetowe, po komunikatory, a nawet po programy zabezpieczające. Nie jest przyjemnie, gdy czytamy, iż nasze oprogramowanie ma kolejne błędy pozwalające na manipulację w naszym komputerze.

Nasuwa się pytanie. Kiedy i czy w ogóle powstanie system doskonały, lub prawie doskonały? Mam tu na myśli taki, który będzie wolny od poważnych błędów, zagrażających bezpieczeństwu naszych danych. Na dzień dzisiejszy większość odpowie, że nie dożyje chyba takich czasów. Moje zdanie jest podobne. Bo cóż innego powiedzieć, gdy co parę dni skanuje mojego PC'a Antyspyware'mi i za każdym razem zostaje wykrytych kilka do kilkunastu tego rodzaju programów. Problem staje się większy, gdy posiadamy zewnętrzne IP. Wtedy skan systemu powinien być przeprowadzany codziennie. Dlatego wyniki badania podane przez EarthLink oraz Webroot Software wydają się mocno zaniżone, ponieważ mówią one, że na około 30% amerykańskich komputerów PC zainstalowane jest oprogramowanie typu spyware.

Nie taki spyware straszny

Zadaniem programów spyware przede wszystkim jest śledzenie użytkownika. I większość tych aplikacji nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, ponieważ służą one do gromadzenia informacji do celów marketingowych. Jednak pod nazwą spyware kryją się również programy, które służą do wykradania ważnych i często pozornie zabezpieczonych danych, np. haseł, numerów kart płatniczych. I trzecia chyba oczywista sprawa, gdy na komputerze zainstalowanych jest wiele aplikacji, nasze połączenie internetowe zostaje spowolnione, gdy one wysyłają informacje zebrane na naszym PC, swoim twórcom.

Na nie zabezpieczonym PC tego typu aplikacji może być nawet kilkaset. Więc powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Najgorsze jest to, iż programy typu spyware często instalowane są automatycznie podczas instalowania innych aplikacji pobieranych z internetu. Pozostaje nam regularnie skanować system i w jak największym stopniu zadbać o aktualizację programu antywirusowego, czy firewall'a.

Polecane antyspyware:
Spybot - Search & Destroy - www.spybot.info/pl/index.html
Ad-aware - www.lavasoftusa.com/software/adaware/

Polecane firewall:
Zone Alarm - www.zonelabs.com/products/za/download.html
Sygate Personal Firewall - http://smb.sygate.com/products/spf/spf_ov.htm

Dodał: Mateusz​Nowak, www
Dział: Internet


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Mac OS X Leopard. Ćwiczenia praktyczneX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności