Internet


RSS

RSS - ang. Rich Site Summary, czasami określany jako ang. Really Simple Syndication. Z tym skrótem spotkaliście się pewnie nieraz w internecie, może nie wiedząc dokładnie co to jest. Ten artykuł ma wam za zadanie to uświadomić.

Tak więc polega on na tym, że serwisy internetowe publikują informacje w specjalnym, opartym na XML-u formacie. Tak opublikowane pliki są odczytywane przez tzw. czytniki RSS i podawane nam w przyjaznej formie.

Czytnik RSS można porównać do programu pocztowego, na który przychodzą do nas e-maile z nowościami w serwisach do których się zapisaliśmy. Tak to przynajmniej wygląda ze strony użytkownika. Jednak tutaj nic nie jest przesyłane, a czytnik po prostu sam pobiera z serwera to co chcemy. Ale nie pobiera on całych artykułów (w końcu nie wszystko musi nas interesować), a jedynie nagłówki. W rezultacie wygląda to tak, że mamy listę newsów, wśród których wyróżnione są te jeszcze przez nas nieczytane. Po wybraniu któregokolwiek, widzimy kilka zdań mówiących nam o treści artykułu lub newsa (na przykład pierwszy akapit), może to wyglądać tak:

Domyślna instalacja Windows XP SP1 została złamana w ciągu 4 minut po jej podłączeniu do Internetu. Następny w kolejności był Small Business Server. Obie maszyny były skanowane i atakowane w sumie ponad 9 tys. razy dziennie - wynika z testów amerykańskiej gazety. A kto był następny?
IDG.pl - przeczytaj więcej...

Tak jak pisałem, aby móc czytać wiadomości publikowane w tym formacie jest nam potrzebny czytnik RSS. Jest ich wiele i wciąż powstają nowe, ja natknąłem się na program RSS Bandit i zostaje przy nim do dziś. Obsługa jest dosyć intuicyjna i po kilku próbach nauczymy się z niego korzystać :) Po jego pierwszym włączeniu mamy dostępnych kilka anglojęzycznych kanałów RSS, w łatwy sposób możemy dodawać nowe, tworzyć kategorie, wyszukiwać wiadomości. Jest on zachwalany jako dobrze obsługujący polskie znaki - ja sam rzeczywiście nie miałem jeszcze żadnych problemów z kodowaniem. Poza tym program jest w całości przetłumaczony na język polski. Można go znaleźć na stronie http://www.rssbandit.org/ - plik zajmuje około 3 mb.

Jeśli już zdecydujemy się zainstalować czytnik RSS, wypadałoby teraz dodać do niego kilka interesujących nas kanałów. W polskim internecie istnieje sporo katalogów i wyszukiwarek kanałów RSS, wystarczy poszukać w wyszukiwarce (na przykład Google). Ja ze swojej strony polecam między innymi:

  • Chip Newsroom - nowości ze świata komputerów, kilkadziesiąt wiadomości dziennie.
  • IDG News - podobnie jak wyżej, nowości w oprogramowaniu i internecie. Na stronach IDG znajdziemy jeszcze kilka innych kanałów RSS.
  • BBC News (anglojęzyczny) - aktualności z całego świata, przy okazji można polepszyć swój angielski :)

Ale kanałów tych są setki i wciąż powstają nowe - szukajcie a znajdziecie :) A to lista kilku czytników RSS:

Tak więc jeśli jeszcze nie zainteresowaliście się technologią RSS, to moim zdaniem warto to zrobić. Zaoszczędza nam to wiele czasu, a poza tym pozwala dotrzeć do informacji i ciekawostek o których inaczej być może nigdy byśmy się nie dowiedzieli.

Dodał: Paweł​Bulvvan
Dział: Internet


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Po prostu Mac OS X 10.5 Leopard PLX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności