Internet


SPAM

Chyba każdy wie, co to jest?
Chyba każdy się z nim spotkał?
Chyba każdego przyprawia o zawroty głowy?
Chyba zawładnął już nad naszym życiem?

TAK. Internet.

Wszyscy wiemy, jaki to piękny wynalazek, i ile niesie ze sobą radości, ciekawostek, rozrywki, informacji, nowych możliwości, nowych znajomych i niezliczonych ilości niechcianych reklam. Nie znam żadnego zaawansowanego użytkownika Internetu, który nie skarżyłby się na ogromne ilości spamu dręczące go ze wszystkich stron:

  • Komunikatory
  • Strony www
  • Maile

Dla kogoś, kto ma dobre łącze nie są wielkim problemem. Ale gdy łączymy się poprzez modem lub jesteśmy właścicielami dużej firmy i każdego dnia przesiewamy z naszej poczty dziesiątki albo setki tych internetowych śmieci, problem nabiera rangi.

Na początek kilka słów wprowadzenia.

Dlaczego w ogóle SPAM?

Słowo to pochodzi najprawdopodobniej ze skeczu Monthy Pythona. W skeczu tym klient przychodzi do restauracji, w której w karcie dań jest napisane, ze do każdej potrawy, która się zamówi trzeba koniecznie zamówić też zestaw śniadaniowy o nazwie "SPAM" (Shoulder Pork and hAM / SPiced hAM). Gdy klient chce zamówić coś innego specjalna grupa zagłuszaczy w strojach wikingów, zaczyna śpiewać "SPAM, SPAM, wonderful SPAM, glorious SPAM", zagłuszając normalna rozmowę.

Spam - mielonka wieprzowa, racja C, podstawa wyżywienia polowego wojsk USA w czasie II wojny światowej. Znienawidzony przez karmionych nim zbyt długo żołnierzy.
Źródło: pl.wikipedia.org

-podsumowując: coś co nie do końca było pragnieniem milionów osób, a nawet zostało przez miliony znienawidzone :)

Historia SPAMu.

Pierwszy odnotowany w historii sieci spam został wysłany przez Einara Stefferuda 1 maja 1978 roku. Wysłał on, korzystając z dostępu do kompletnego zbioru adresów mailowych w sieci ARPANET, ok. 1000 maili z zaproszeniem na swoje urodziny, co uruchomiło serie złośliwych i zabawnych odpowiedzi, które zablokowały twarde dyski na serwerze pierwszego spamera. Według innych źródeł, pierwszym spam napisał 1 maja 1978 r. Gary Thuerk, a wysłał go 3 maja. Była to reklama producenta mini-komputerów, firmy Digital Equipment Corp., która zapraszała wszystkich użytkowników ARPANETu z Zachodniego Wybrzeża USA na "dzień otwarty" - prezentacje najnowszych produktów firmy.

Pierwszy odnotowany spam w Usenecie miał miejsce w 1988 roku, kiedy to Rob Noha wysyłał systematycznie post z tytułem "HELP ME!" do wszystkich możliwych grup. W poście tym prosił o pomoc finansowa dla swojego kolegi, któremu zabrakło funduszy na kontynuowanie studiów.
Źródło: pl.wikipedia.org

-tak, wydawały się to być niewinne początki, które przerodziły się w istną plagę, która w dzisiejszych czasach dosięga nas każdego dnia :)

Na pytanie "Co to jest SPAM?" nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale na pewno jest to reklama czegoś co nas nie interesuje, a na dodatek jej autor jest nam nie znany. Jak od każdej reguły są wyjątki. Dla jednych SPAMem mogą być łańcuszki przesyłane na Gadu-Gadu, Tlenie, ICQ czy innym komunikatorze. A jeżeli mowa o komunikatorach to przywykliśmy już do codziennych reklam przy uruchamianiu tych programów. Przeważnie zamykamy je, nie czekając nawet, aż się do końca załadują. To nie znaczy jednak, że spam nas nie dotyczy. Przed spamem z komunikatorów nie ma prostej obrony, ale przed spamem e-mail'owym powstało sporo zabezpieczeń.

Chyba już na wszystkich pocztach w polskich portalach dostępne są antyspamy. Programy które rozpoznają nadawców maili, którzy masowo wysyłają niechcianą korespondencję.

I tu się pojawia pytanie: skąd spamer ma mojego maila? Odpowiedź jest prosta. Listy mailingowe są tworzone za pomocą masowego i automatycznego skanowania stron WWW, archiwów list dyskusyjnych dostępnych przez WWW oraz wypowiedzi na grupach dyskusyjnych.

Wiec wystarczy, że na forum, w księdze gości, czy w innym miejscu podamy swój adres e-mail, a spammer już go znajdzie.

Nie znaczy to jednak, że nie możemy już nigdzie zostawić swojego adresu. Są pewne metody pozwalające na utrudnienie programom wykrycie naszego maila. np.

zamiast pisać: jan@kowalski.pl możemy napisać: jan[at]kowalski.pl lub

zamiast pisać: jan@kowalski.pl możemy napisać: jan@NO_SPAM.kowalski.pl lub

zamiast pisać: jan@kowalski.pl możemy napisać: USUNTO_jan@kowalski.pl

I w ten sposób uchronimy się w pewnym stopniu przed niechcianą korespondencj1, a każdy użytkownik Internetu zorientuje się o co nam chodziło.

Czy warto pisać skargi na spamerów?

Jeżeli mamy do czynienia z polskim spamem to zdecydowanie TAK. A komu zgłaszać?

  • reklamowanym firmom
  • spamerowi
  • jego dostawcy Internetu

Zdaje sobie sprawę , że temat nie został wyczerpany. Pozostaje ogromny problem SPAMU wśród administratorów serwerów, ale o tym innym razem :)

Spamer ukarany: http://nospam-pl.net/spamer-ukarany.php

Dodał: Mateusz​Nowak, www
Dział: Internet


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Fotografia cyfrowa. Pierwsza pomocX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności