Internet


Mini FAQ dla początkujących

FAQ (ang. Frequently Asked Questions) - czyli często zadawane pytania, w tym wypadku dotyczące IRC'a. Są to jak zwykle podstawy, które "świeży" (nowy, zielony) użytkownik powinien znać.

Lista pytań

1. Co to jest Irc?

Słowo IRC jest skrótem od angielskiego pojęcia Internet Relay Chat. Irc jest sposobem komunikowania się między ludźmi z całego świata lub z rejonów kraju. Jest swojego rodzaju alternatywą dla czatów z dużych portali internetowych. Do połączenia się z serwerami IRC'a posłuży nam klient IRC - słynny mIrc lub Pirch (także BitchX lub IRSSI etc.).

2. Co to jest kanał na Irc'u?

Kanał na Irc'u to nic innego jak pokój, w którym rozmawiają użytkownicy bezpośrednio, grupowo lub prywatnie.

3. Co to jest serwer IRC?

Serwer IRC jest to komputer, z którym łączysz się, aby pogadać z innymi. Znajdują się tam wszystkie kanały, zarejestrowane nicki, a nawet boty oraz cała konfiguracja. Zwykle poważne serwery IRC łączą się w sieć, aby w przypadku awarii można było się nadal komunikować, a także zmniejszyć obciążenie pojedynczego serwera.

4. Co to jest nick?

Słowo "nick" pochodzi od angielskiego pojęcia "nick name", oznacza pseudonim.

5. Co to jest bot?

Bot czyli RoBot. Program przesiadujący na IRC'u, spełniający zadania, które powierzył mu programista - może zapisywać rozmowy na kanale, zarządzać kanałem lub być bojowy. ;) Bota możemy rozpoznać po tym, jak się zachowuje (zwykle jest to zachowanie nienaturalne dla człowieka).

6. Co to jest user / normal user?

User czyli użytkownik, normal user czyli normalny użytkownik. Jest to zwykła osoba nieposiadająca żadnych uprawnień administracyjnych na kanle i serwerze.

7. Co to jest op?

Op. skrót od operator - człowiek zarządzający, czyli operator, no np. operator kamery. :P Może być IrcOp lub ChanOp (to drugie to operator kanału). Inaczej administrator...

8. Co to jest kick?

Kopnięcie, wykopanie z kanału - zwykle za złe zachowanie...

9. Co to jest ban?

Z angielskiego - zakaz, zakazywać. Na Ircu oznacza banicję, czyli wygnanie - w połączeniu z kickiem stanowi wybuchową mieszaknę i daje oczekiwany rezultat.

10. Co to jest Kill?

Wykopanie z serwera lecz zaraz po tym można wejść spowrotem, nie mylić z Kill-line! Kill wiąże się z zabiciem procesu dla danego użytkownika (każdy użytkownik, bot, czy program ma swój identyfikator w pamięci komputra).

11. Co to jest k-line?

Kill line oznacza zakaz wejścia na serwer, np. z podanego IP lub hosta. Zakaz wejścia na serwer można ominąć np. za pomocą tzw. tunelu lub z innego serwera (ip lub hosta).

12. Co to jest g-line?

Global (kill) line działa podobnie jak k-line, jednak na całą sieć (np. na cały IrcNet). W zależności od serwerów k-line może mieć działanie takie samo jak g-line... Można również to ominąć...

13. Co to jest TakeOver?

TakeOver - przejęcie (przejmować), w naszym przypadku kanału na IRC lub serwera.

14. Co to znaczy restrykcja?

Gdy podczas łączenia z serwerem lub zaraz po połączeniu przy swoim nicku zauważysz +r znaczy to, że jesteś ofiarą restrykcji. Restrykcja oznacza ograniczenia w zależności od konfiguracji serwera. Często nie można nawet zmienić nicka, czy dostać OPa. Kiedyś na głównym światowym serwerze IrcNetu rozdawali to dla modemowców 56k, a nawet szczęśliwych posiadaczy NeostradyTP (nie wiem jak jest teraz).

Dodał: Paweł​Dzedzej
Dział: Internet


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Fotografia cyfrowa. Pierwsza pomocX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności