Aktualności IT


Jest szansa na całkowicie darmowe połączenia między wszystkimi operatorami VoIP

Już w kwietniu br. ma wystartować Otwarta Platforma Cyfrowa (OPC), która umożliwi dostawcom Internetu (ISP) zaoferowanie telefonii internetowej oraz zapewni darmowe połączenia pomiędzy wszystkimi operatorami VoIP. Twórcami tej inicjatywy są: operator telekomunikacyjny Crowley Data Poland Sp. z o.o., firma technologiczna Datera SA oraz węzeł ruchu międzyoperatorskiego PLIX Sp. z o.o.

OPC ma być pierwszym tak kompleksowym rozwiązaniem dla ISP, które umożliwi im wprowadzenie do oferty telefonii internetowej - bez żadnych inwestycji i w oparciu o nowoczesną oraz w pełni funkcjonalną platformę telekomunikacyjną. Oferta OPC ma obejmować: transmisję głosu, platformę do zarządzania usługą, urządzenia VoIP, a także pomoc formalno-prawną niezbędną, żeby zostać operatorem. Stworzenie takiej oferty stało się możliwe dzięki połączeniu kompetencji pomysłodawców OPC. Crowley Data Poland wnosi swoje łącza, a także usługę rozpoczęcia i zakończenia połączeń telefonicznych - w tym dostawę numeracji oraz przenoszenie numerów. Datera – udostępnia platformę telekomunikacyjną DATERA Carrier-eX. PLIX z kolei zapewnia możliwość podłączenia do swojego węzła i oprócz wymiany ruchu IP, umożliwia przesyłanie ruchu telefonicznego przez największą społeczność ISP w Polsce.

„Chcąc sprostać narastającej konkurencji w sektorze telekomunikacyjnym, lokalni operatorzy i sieci osiedlowe zmuszone są do przeformułowania swoich strategii. Do wyboru są dwa scenariusze: konsolidacja z jednym z wiodących operatorów lub poszerzenie własnego portfolio usług o nowe produkty i usługi, co wymaga znaczących inwestycji kapitałowych. My proponujemy trzecią drogę, która umożliwi ISP stworzenie atrakcyjnej oferty dla ich odbiorców bez konieczności ponoszenia kosztów i przy zachowaniu własnej marki oraz niezależności”mówi Piotr Wieczorkiewicz, Wiceprezes Zarządu Crowley Data Poland.

„OPC będzie pierwszym w Polsce punktem wymiany ruchu telekomunikacyjnego, który zagwarantuje priorytet dla ruchu VoIP. Dodatkowo OPC zagwarantuje wsparcie dla VoIP VLAN oraz terminację w Polsce do sieci TDM, co ma o tyle duże znaczenie, że w sposób bezpośredni przekłada się na wysoką jakość połączeń, w tym również faksowych. OPC zaoferuje także najniższe na rynku ceny za połączenia, a także rozbudowany pakiet wysokomarżowych usług dodanych, które ISP będą mogli zaproponować swoim klientom – zarówno indywidualnym, jak i biznesowym. Planujemy także udostępnić API, które umożliwi ISP integrację z własnymi systemami do fakturowania i rozliczania klientów” - zapowiada jeden z pomysłodawców OPC, Krzysztof Malicki, Prezes Zarządu Datera SA.

„Otwarta Platforma Cyfrowa jest uzupełnieniem usług, które każdy z ISP dostaje w ramach węzła wymiany ruchu PLIX. Jest to też pionierska inicjatywa, pierwsza w Europie na taką skalę i o takim znaczeniu dla rynku ISP. Liczymy na to, że dzięki OPC wzmocni się konkurencyjność polskiego rynku na arenie europejskiej, co jest szczególnie istotne teraz, w dobie ogólnoświatowego kryzysu” - dodaje Sylwester Biernacki, Prezes Zarządu PLIX Sp. z o.o.

Warto zauważyć, że docelowo do OPC będzie mógł się przyłączyć każdy z operatorów VoIP, którzy działają w Polsce. Wszyscy operatorzy VoIP podłączeni do OPC oraz ISP, świadczący usługi telefonii internetowej w oparciu o platformę, będą mieli możliwość darmowej wymiany ruchu.

Dodatkowe informacje o firmach:

Crowley Data Poland Sp. z o.o. to dostawca kompleksowych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu. Firma Crowley należy do międzynarodowego konsorcjum The Crowley Group, specjalizującego się w inwestycjach w infrastrukturę opartą na najnowszych technologiach. Crowley oferuje swoim klientom usługi dostępu do sieci Internet, łącza transmisji danych oraz usługi głosowe. Więcej informacji o firmie jest dostępne pod adresem: http://www.crowley.pl.

Datera SA to firma technologiczna, która projektuje i wdraża zaawansowane rozwiązania telekomunikacyjne. Najważniejszym atutem firmy jest otwartość na najnowsze technologie, które rozwijane są na polskim gruncie przez najlepszych specjalistów ds. telekomunikacji i VoIP, stanowiących trzon Datera SA. W ofercie firmy znajdują się gotowe rozwiązania dla małych i średnich firm (serwer Datera Call-eX), a także rozwiązanie klasy operatorskiej (Datera Carrier-eX). Datera SA jest również twórcą platformy VoIP – FreecoNet, integrującej dostępne na rynku technologie telekomunikacyjne i oferującą usługę telefonii internetowej. Więcej informacji na temat Datery można znaleźć pod adresem: http://www.datera.pl.

PLIX Sp. z o.o. (Polish Internet eXchange) to jedyny w Polsce neutralny komercyjny węzeł wymiany ruchu IP. Dzięki PLIX, każdy z użytkowników sieci wpiętej do węzła może uzyskać dostęp do zasobów udostępnianych przez pozostałe sieci z pominięciem kosztownych łącz operatorskich. Przez PLIX'a przechodzi 30 proc. całościowego ruchu operatorów korzystających z węzła. Aktualnie w węźle działa ponad 150 aktywnych portów 1GE oraz 14 portów 10GE. PLIX obsługuje obecnie ruch rzędu 50 Gbps. Więcej informacji o firmie jest dostępne pod adresem: http://www.plix.pl.

Dodał: kr
Dział: Internet


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Internet. Pierwsza pomocX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności