Aktualności IT


GWIAZDKA Z KOMPUTEREM

Skarpetki, kosmetyki czy klocki to z pewnością doskonałe prezenty gwiazdkowe. Jednak, aby w domu wybuchła euforia, warto poprosić Mikołaja o…. komputer

Komputer to z pewnością nie najtańszy podarunek. Jednak jeśli i tak myślimy o jego zakupie, warto zrobić to właśnie na Gwiazdkę. Nie tylko dlatego, że w czasie świąt mamy zwykle więcej czasu, aby się zapoznać z nowym sprzętem. Również ze względu na to, że właśnie pod koniec roku wiele sklepów oferuje ciekawe promocje i staje się to po prostu korzystne finansowo.

Najważniejsza funkcjonalność

Przy zakupie komputera najistotniejsze jest to, aby wybrać odpowiedni sprzęt do potrzeb jego przyszłego użytkownika.

- Przede wszystkim trzeba określić, do czego będzie on służył – mówi Tomasz Janecki, Specjalista ds. Handlu w „Mercus Software” z Lubina. – Najmłodszym użytkownikom komputer potrzebny jest głównie do zastosowań multimedialnych (np. gry, programy edukacyjne, edycja materiałów video) , dlatego jeśli kupujemy go z myślą o dziecku, warto zadbać o odpowiednią kartę graficzną. W tym wypadku powinna ona być nieco lepsza, niż ta zintegrowana z komputerem, która na pewno będzie odpowiednia dla osób, głównie surfujących po Internecie, redagujących pisma czy też tworzących różnego rodzaju prezentacje. Dla miłośników gier odpowiednie będą już karty Nvidia 9600 GT lub ATI 4670.

Warto też zadbać aby komputer do zastosowań multimedialnych wyposażony był w odpowiednie złącza (np. FireWire) pozwalające podłączyć do niego kamerę video czy aparat cyfrowy.

Coś dla melomana i fotografika

Również dla melomanów, chcących tworzyć własną muzykę potrzebne są specjalnie dedykowane karty dźwiękowe. Jednak dla osób, którym zależy jedynie na odtwarzaniu ich ulubionych płyt, właściwe będą te, w które komputery są wyposażone standardowo. - Obecnie można już do standardowej karty dźwiękowej znajdującej się na wyposażeniu komputera podłączyć odpowiednio rozbudowane systemy dźwięku – twierdzi Tomasz Janecki. – Bardzo dobre będą systemy 5.1 lub 7.1, składające się odpowiednio z pięciu lub siedmiu zwykłych głośników i jednego basowego. Daje to wówczas użytkownikowi przyzwoitą jakość odtwarzanej muzyki.

Z pewnością kłopotu z wyborem odpowiedniego sprzętu nie mają miłośnicy fotografii. Obecnie prawie wszystkie komputery, wyposażone oczywiście w odpowiednie oprogramowanie, umożliwiają edycję zdjęć. Jedynie osoby zainteresowane ich profesjonalną obróbką powinny pomyśleć o bardziej zaawansowanym sprzęcie. Podobnie, jak wszyscy ci, którzy do swojej pracy potrzebują specjalistycznych programów np. inżynierowie czy architekci.

Przenośny czy stacjonarny?

Wiele osób kupując sprzęt, staje przed dylematem czy wybrać laptopa czy raczej zdecydować się na komputer stacjonarny.

- Notebook zajmuje mało miejsca, jest cichy, mobilny i można go zabrać nawet na wakacje – podpowiada Tomasz Janecki, - W dodatku ostatnio jest bardzo modny. Jest więc dość uniwersalny i z pewnością będzie odpowiedni dla wszystkich tych, którzy potrzebują komputera do pracy i umiarkowanej rozrywki. Natomiast do niewątpliwych zalet komputera stacjonarnego należy atrakcyjniejsza cena w stosunku do porównywalnego laptopa, większy ekran i klawiatura. Z całą pewnością jest on więc polecany dla amatorów gier oraz osób, które szczególnie cenią sobie atrakcyjną cenę sprzętu.

Jak widać komputer trzeba dobrać tak, jak wygodne buty. Tylko wtedy będzie dobrze służył jego użytkownikowi.

Na legalu

Bardzo ważną kwestią przy zakupie sprzętu komputerowego jest również posiadanie legalnego oprogramowania. Obecne ceny systemów operacyjnych (Windows XP czy też Vista) stanowią stosunkowo niewielką część ceny komputera. Przykładowo notebook z oryginalnym systemem operacyjnym jest jedynie o około 150 zł droższy niż takiego samego lecz bez oprogramowania.

Z pewnością warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza, że za używanie nielegalnego oprogramowania grożą surowe kary. Poza tym, od producentów oprogramowania dostajemy dodatkowe bonusy w postaci uaktualnień, ochrony antywirusowej, czy też „łatek” poprawiających bezpieczeństwo i szybkość działania.

Duża część producentów oprogramowania proponuje również dodatkowe upusty przy kupnie nowych wersji programów posiadanych już przez użytkownika lub pozwala korzystać w ramach jednej licencji ze starszych wersji programów. Ma to na pewno nie małe znaczenie.

Dodał: admin
Dział: Komputer


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Mac OS X Leopard PL. Leksykon kieszonkowyX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności