Pascal


Co jest potrzebne do programowania w Pascal-u?

Zanim jeszcze zaczniesz programować musisz wiedzieć, co trzeba mieć, aby zacząć. Okazuje się, że nie tylko narzędzia są potrzebne. Dowiesz się tego w tym artykule...

Pascal to język programowania. Stworzenie programu wymaga kompilacji napisanego wcześniej kodu. Niezwykle przydatny okaże się tutaj odpowiedni edytor tekstu oraz kompilator, ale czy to wszystko?

Kompilatory

Są to narzędzia służące do "tłumaczenia" kodu. W Pascal-u posługujesz się prostymi poleceniami, które następnie tłumaczone są na kod zrozumiały dla komputera lub systemu operacyjnego. Proces takiego tłumaczenia nazywany jest kompilacją.

Przez początkujących programistów kompilatory nazywane są "programami do pisania programów". Niestety nie jest to zbyt trafne określenie, ale trochę naciągając można i tak stwierdzić.

Aby skompilować program należy go najpierw napisać. Do tego służy odpowiedni edytor tekstu. Kompletnie nie nadaje się do tego edytor typu MS Word. Prędzej już systemowy notatnik. Istnieją jednak pewne rozwiązania - znajdziemy odpowiednie interfejsy programistyczne, w których skład wchodzą co najmniej edytor i kompilator.

W środowiskach programistycznych kompilacja ogranicza się do użycia polecenia Kompiluj (Compile). Dodatkowo można spotkać szereg narzędzi do optymalizacji kodu oraz tzw. debugowania (m.in. znajdywania błędów).

Skąd wziąć kompilator

Obecnie kompilatory Pascal-a udostępniane są nieodpłatnie. Można spotkać całe środowiska programistyczne.

Kompilatory Pascal-a znajdziesz w niektórych kursach offline zamieszczonych w portalu ComputerSun.pl. Najlepiej jednak postarać się o kompilator Turbo Pascal 7.xx firmy Borland.

Narzędzia to nie wszystko

Nie tylko kompilator i edytor przydają się w nauce Pascal-a. Znaczną rolę odgrywa tutaj źródło wiedzy, z którego korzystasz podczas nauki. W dziale Pascal / kursy offline prezentujemy wiedzę niezbędną do rozpoczęcia nauki.

Do szerszego zapoznania się z tym językiem przydadzą Ci się na pewno książki.

Polecam skorzystać z obu typów publikacji. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy jakim będziesz programistą oraz ile zajmie Ci nauka tego języka. Sposób tłumaczenia jest bardzo ważny.

Ucz się ze źródeł

Jest to kolejny etap nauki każdego języka programowania. Zaopatruj się w źródła od samego początku. Staraj się je na bieżąco analizować. Na początku analizuj proste programy. Później staraj się sięgać o bardziej złożone.

Jeżeli nauczysz się odpowiedniego interpretowania źródeł, język będzie opanowany. Pamiętaj też o wyciąganiu odpowiednich wniosków.

Zacznij już teraz!

Dodał: Paweł​Dzedzej
Dział: Pascal


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Mac OS X Leopard. Ćwiczenia praktyczneX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności