PHP i bazy danych


PHP. Funkcja phpinfo()

Funkcja phpinfo() - wielu z Was może ją użyć do swoich przyszłych przedsięwzięć - ja opiszę jedynie jej działanie i kilka ważniejszych informacji, które można z niej wydobyć. Zacznijmy jednak od stworzenia pliku, np. niech to będzie info.php i wpisaniu do niego poniższego kodu:

<?php phpinfo(); php?>

Zasada działania jest poprostu banalna, funkcja pobiera z serwera jego aktualną konfigurację i podaje nam w tabeli jako nazwę i wartość. Jak to wykorzystać? Przyjrzymy się bliżej tabeli PHP Variables, która posiada między innymi takie zmienne jak:

_SERVER["HTTP_HOST"] - nazwa hosta,
_SERVER["HTTP_USER_AGENT"] - informacje o naszej przeglądarce,
_SERVER["SERVER_ADDR"] - nasze IP...

I dużo, dużo innych, które jednak najprzypuszczalniej nam się nie przydadzą... - ale nic nigdy nie wiadomo. Podam przykład wykorzystania jednej z tych informacji. Powiedzmy, że chciałbym, żeby każdy kto odwiedzi moją stonę został zapisany w pliku (jako adres IP!) - nie bede pisał całej funkcji sprawdzania IP czy już jest itd., bo to w tej chwili nieistotne. Powiedzmy że wkładamy ten skrypt na stronę główną. Oto on:

<?
$a = $_SERVER["SERVER_ADDR"];
        $plik = fopen(ip.".".php,"a+");
        fputs($plik,$a);
        fputs($plik,"n");
        fclose($plik);
php?>

Teraz wrzućmy ten plik na jakiś serwer (pamiętajcie, że ma być on z rozszerzeniem .php), podeślijmy kilku kolegom link i zobaczmy wynik (bedzie on w pliku ip.php, w tym samym katalogu co plik z powyższym kodem). Wrazie probelmów proszę o kontakt.

Dodał: Tomasz​Ozga
Dział: PHP i bazy danych


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Mac OS X Tiger. Skuteczne rozwiązaniaX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności