PHP i bazy danych


PHP. Redirect 301 Moved Permanently

Jeżeli Twoja strona została przeniesiona pod inny adres na pewno chciałbyś przekierować użytkownika. Nie ma sensu bawić się w metatagi przekierowujące, ani linki typu "wejdź tutaj...". Dosyć wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie przekierowania za pomocą pliku .htaccess jednak nie zawsze jego obsługa jest włączona na serwerze. Z pomocą przychodzi PHP...

W języku PHP możliwa jest obsługa nagłówków HTTP dla przekierowań, które skierują użytkownika bądź robota wyszukiwarki pod inny adres (docelowy). Można wykorzystać to do maskowania adresów docelowych URL lub trwałej zmiany adresu strony. W drugim przypadku przyniesie to korzyści dla np. nowej domeny podczas pozycjonowania (przeniesienie mocy strony - Redirect 301).

Funkcja header()

Funkcja, o której mowa to header() z parametrem Location: - jej zadaniem jest przekierowanie strony, ale nam chodzi o przekierowanie 301 (przekierowanie stałe). Oto, jak można zrealizować przekierowanie:

<?php
      header('HTTP/1.1 301 Moved Permanently');
      header('Location: http://www.nowa-domena.pl');
exit;
?>

Pierwsze użycie funkcji header() to przesłanie odpowiedniego komunikatu np. do wyszukiwarki, drugi natomiast powoduje natychmiastowe przekierowanie strony. W ten sposób informujemy robota wyszukiwarki, że strona, którą odnalazł znajduje się pod innym adresem.

Użytkownik, który wejdzie na taką stronę może jedynie zauważyć zmianę adresu w pasku adresowym wyszukiwarki - nic więcej, bo dzieje się to wręcz natychmiastowo.

Uwaga: skrypt musi być wykonany zanim dowolne informacje zostaną wysłane do przeglądarki. Taką informacją może być dowolny znak, znacznik HTML lub nawet "biały odstęp". Jeżeli jakieś informacje zostaną wysłane do przeglądarki, zostanie wyświetlony komunikat typu: "(...) headers already sent by (...)", a do przekierowania nie dojdzie.

Dodał: Paweł​Dzedzej
Dział: PHP i bazy danych


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Internet. Pierwsza pomocX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności