Programowanie


Wprowadzenie do Microsoft Solutions Framework cz. II

"Nikt już nie ma wątpliwości, że metodyki wytwarzania oprogramowania odgrywają bardzo ważną rolę. Proces tworzenia oprogramowania jest na tyle skomplikowany, że postępując w sposób nieuporządkowany wręcz niemożliwością jest wykonanie dużego projektu. [...]" - ciąg dalszy...

6. Modele MSF

Modele MSF opisują reprezentację opisanych powyżej 8 zasad. Dotyczą one stref, które posiadają największy wpływ na powodzenie projektu. Są to schematy, które wizualnie pokazują logiczną organizację zespołów projektowych wokół czynności projektowych oraz cyklu życia projektu.

6.1 MSF Team Model

Definiuje role oraz odpowiedzialności zespołu projektowego.

MSF Team Model
Rys. 1. MSF Team Model
źródło: *[1]

MSF Team Model bazuje na przesłance, że projekt musi osiągnąć pewien kluczowy poziom jakości, aby osiągnąć sukces. Osiągnięcie celów wymaga stosowania różnych umiejętności oraz bazy wiedzy - każdy z takich zestawów jest określony jako rola.

Wiedza oraz umiejętności połączone z rolą są nazywane strefa funkcjonalna i definiują domenę każdej roli. Przykładowo: rola Program Management zawiera funkcjonalną strefę zarządzania projektem, usługi administracyjne, ubezpieczenie procesu. Każda z ról jest uważana za równie ważną, a decyzje są podejmowane wspólnie.

Cele ról MSF
Rys. 2. Cele ról MSF
źródło: *[1]

Jedna rola nie oznacza jednej osoby, jedna osoba może występować w wielu rolach, w jednej roli może występować wiele osób. Dla każdego z celów powinna być przypisana przynajmniej jedna osoba występująca w roli, której zadaniem jest spełnianie tego celu.

6.2 MSF Process Model

Każdy projekt przechodzi swój cykl życia - ciąg czynności, które odbywają się od momentu rozpoczęcia do momentu zakończenia projektu.

MSF Process Model
Rys. 3. MSF Process Model
źródło: *[1]

MSF Process Model łączy zalety tradycyjnego oraz spiralnego modelu wytwarzania oprogramowania. Bazuje na fazach i kamieniach milowych. Fazy to konkretne okresy czasu poświecone na wykonanie określonych czynności. Ponadto każda z faz posiada osobny charakter, koniec każdej z faz to zmiana punktu skupienia w projekcie.

Kamienie milowe to punkty synchronizacji oraz sprawdzania poprawności oraz osiągnięcia celów fazy. Są to także punkty pozwalające na dostosowanie zasięgu projektu do wymagań klienta.

Microsoft udostępnia przykładowe dokumenty używane w każdej z faz. Są one dostępne na stronie internetowej http://www.microsoft.com/msf.

MSF Disciplines

Wyróżniamy 3 dyscypliny MSF:

  • Project Management - zarządzanie projektem,
  • Risk Management - zarządzanie ryzykiem,
  • Readiness Management - zarządzanie gotowością.

Są to strefy zainteresowań, które posiadają specyficzny zbiór metod, terminów i podejść.

Ad 1) Project Management

W MSF zarządzanie projektem pozwala na ogromną skalowalność: od niewielkich do bardzo dużych i złożonych projektów. MSF Project Management jest szeroko powiązana z centrami wiedzy, jak Prince2, PMI (Project Management Institute), International Project Management Association.

Cechy podejścia MSF:

  • Większość obowiązków roli Project managera zawiera się w MSF Program Management Role,
  • W większych projektach czynności zarządzania projektem pojawiają się na wielu poziomach,
  • Niektóre bardzo duże i złożone projekty wymagają dedykowanego Project managera lub grupy Project managerów,
  • Duży nacisk kładzie się na równouprawnioną naturę ról. Wiele tradycyjnych metod uważa Project managera za osobę podejmującą kluczowe decyzje i posiadającą największy autorytet w projekcie. W MSF decyzje takie podejmowane są przez najbardziej odpowiednią do tego osobę z zespołu.

Im bardziej rozpowszechniony jest system zarządzania wśród członków projektu, tym lepsze zespoły są tworzone.

Ad 2) Risk Management

Zarządzanie ryzykiem to odpowiedź na stałą niepewność projektów technologicznych. Według MSF zarządzanie ryzykiem musi być włączone do cyklu życia projektu oraz do pracy każdej z ról. Podejmowanie decyzji bazujące na uwzględnieniu ryzyka jest kluczem MSF.

Zespół projektowy posiada zdefiniowany proces zarządzania ryzykiem. Początkowo zespół projektowy ocenia, co może pójść nie tak, szacuje ryzyko i przygotowuje strategie działania. Proces oceniania odbywa się przez cały cykl życia projektu i jest uwzględniany we wszystkich jego fazach. Zidentyfikowane ryzyko jest śledzone dopóki nie zostanie wyeliminowane.

MSF Risk Management Process
Rys. 4. MSF Risk Management Process
źródło: *[1]

Ad 3) Readiness Management

Gotowość definiuje się jako stosunek obecnego stanu wiedzy, umiejętności jednostek w organizacji do żądanych wartości. Gotowość może być mierzalna na wielu poziomach: organizacji, zespołu, jednostek. Na poziomie organizacji gotowość odnosi się do obecnego stanu łącznej umiejętności jednostek.

MSF ogranicza gotowość do gotowości zespołu projektowego. Zapewnia wskazówki i procesy do definiowania, zmiany i szacowania wiedzy, umiejętności niezbędnych do wykonania projektu.

Każdy członek projektu występujący w określonej roli musi być zdolny do pełnienia wszystkich funkcji związanych z tą rolą. Gotowość indywidualna jest miarą stanu jednostki uwzględniającego jej wiedzę i umiejętności.

MSF Readiness Management
Rys. 5. MSF Readiness Management
źródło: *[1]

Podsumowanie

W niniejszej pracy przedstawiono najważniejsze założenia i cechy Microsoft Solutions Framework. MSF jest nie tylko dobrym rozwiązaniem dla niewielkich projektów (do kilkunastu członków), ale jest łatwo skalowalny dla większych przedsięwzięć.

Ponadto, jak podaje Microsoft, MSF może mieć zastosowanie nie tylko w projektach informatycznych, zasady Microsoft Solutions Framework są na tyle uniwersalne, że mogą być zastosowane praktycznie w każdym projekcie.

Bibliografia

Dodał: Marcin​Apostoluk
Dział: Programowanie


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Po prostu Mac OS X 10.5 Leopard PL



X

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności