Windows


Tekstowe logo startowe

Skoro używasz Windows'98 to pewnie znudziło Ci się logo startowe Windows'98? Niewykluczone, że Twój komputer nie jest już na tyle dobry, żeby dźwigać takie rzeczy przy ładowaniu (i oczywiście uruchamia się długo). Wyłączenie loga na pewno trochę przyśpieszy start systemu, możemy jednak zamienić je na "logo tekstowe", co wcale nie wygląda gorzej.

Aby rozwiać wątpliwości - nie mam namyśli, żadnego loga, a jedynie tekst, którego możemy użyć zamiast grafiki!

Serwis ComputerSun.pl nie bierze odpowiedzialności za żadne szkody wyrządzone poprzez wykonanie poniższych instrukcji. Jednak opisane poniżej wskazówki nie powinny doprowadzić do żadnych uszkodzeń. Zalecamy ostrożność...

Dobrze więc do roboty...

Pierwsze co musimy zrobić to wyłączyć logo (pisałem o tym już we wczęśniejszych artykułach), dla przypomnienia:

Przeszukujemy dysk C:\ (tam gdzie mamy Windows'98) i znajdujemy plik o nazwie Msdos.sys. We właściwościach odznaczamy tick "Tylko do odczytu" i edytujemy plik. W pliku należy odnaleść Sekcje [OPTIONS] i dopisać w niej (lub zmienić wartość) Logo=0. Zapisujemy plik, we właściwościach zaznaczamy spowrotem opcje "Tylko do odczytu" i gotowe - logo mamy wyłączone. :)

Teraz poznasz elementy pogramowania wsadowego. Nie uciekaj - to nic trudnego! :) Musimy odnaleść na dysku C:\ (tego z Windows'98) plik o nazwie Autoexec.bat (taki fajny plik wsadowy). Możesz go edytować dowolnym edytorem tekstu (Polecam EditPad). Po otworzeniu można zauważyć, że posiada on już pare instrukcji. My zajmiemy się pewnymi komendami, które umożliwią nam wypisywanie tekstu na ekran.

Na samym dole pliku możemy dopisać:

@ECHO OFF
CLS
ECHO Oto moj Windows 98
ECHO Teraz sie laduje...
ECHO.
ECHO Badz cierpliwy :]
ECHO       Hehehehe... :)

Od tej pory przy ładowaniu systemu, na miejscu gdzie było kiedyś logo, oczyści się ekran i powinien się pojawić napis:

Oto moj Windows 98
Teraz sie laduje

Badz cierpliwy :]
      Hehehehe... :)

Aby obejrzeć swoje dzieło nie musisz co chwilę restartować systemu - wystarczy, że włączysz okienko Trybu MS-DOS, i uruchomisz Autoexeca (wpisz C:\Autoexec.bat).

A oto krótki spis przydatnych komend, które pomogą Ci w realizacji celu:

Komenda Opis
@ECHO OFF Ukrywa wiersz poleceń (wpisz w oknie trybu MS-DOS: ECHO tekst, a następnie ECHO OFF i ECHO tekst, a zobaczysz jak to działa, ECHO ON przywraca poprzedni stan).
CLS (ang. CLear Screen - czyść ekran)
ECHO Wypisuje tekst na ekran.
ECHO. Umożliwia pozostawienie pustej linijki (z kropką na końcu).
PAUSE Wyświetla napis "Naciśnij dowolny klawisz, aby kontynuować . . . " - dosyć przydatna komedna do straszenia pewnych osób. (Kiedy chodziłem jeszcze do gimnazjum nauczycielka zobaczyla coś takiego to aż zbladła, a w szkole średniej krótko po tym wymienili systemy na WindowsXP :)))) ).

Istnieją jeszcze inne komendy i funkcje, ale musielibyśmy się trochę zagłębić w progrmaowanie wsadowe, jednak może to innym razem (napewno pojawi się na ten temat artykuł).

Tekstowe logo startowe
Rys. 1. Oto i moje logo startowe. :)

Twój opis nie musi być wcale taki beznadziejny jak ten co przed chwilą zaprezentowałem. Chciałem Ci pokazać jak najprościej coś takiego zrobić, teraz Ty musisz pokombinować. :)

To jeszcze nie koniec!

Jeżeli znasz podstawy programowania w jakimkolwiek języku (Pascal, C...), możesz wstawić swój program *.exe lub *.com ! Może być kolorowy i posiadać dodatkowe efekty, a także może próbować blokować dostęp do Windows przed ludzikami, którzy nie potrafią tego ominąć. :)

Wtedy zamiast tych poleceń wystarczy wpisać C:\program.exe. Nie musisz także już używać komendy CLS do czyszczenia ekranu, bo możesz zrobić to w tym załadowanym programie.

I to byłoby na tyle - miłej zabawy !!

Dodał: Paweł​Dzedzej
Dział: Windows


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Fotografia cyfrowa. Pierwsza pomoc



X

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności