PHP i bazy danych


PHP. Losujemy przy pomocy funkcji rand()

Przy wykorzystaniu dowolnego języka programowania często zachodzi potrzeba losowania. O ile, w niektórych wypadkach trzeba napisać własne algorytmy losujące, w języku PHP są do tego odpowiednie funkcje. Oto w jaki sposób można zrealizować losowanie w PHP i gdzie można okazać się to przydatne...

Funkcja rand()

W języku PHP jest wiele możliwości wykonania losowania. Jedną z najpopularniejszych metod jest funkcja rand(). Funkcję można wywołać na dwa sposoby: bez argumentów lub z argumentami określającymi zakres losowania. My zajmiemy się tym drugim przypadkiem.

Funkcję rand() można wywołać w następujący sposób:

<?php
      rand(3,9);
?>

Powyższa instrukcja oznacza, że ma być losowana liczba z zakresu od 3 do 9 włącznie. Pierwszy argument to minimalna liczba, jaką można wybrać, drugi stanowi liczbę maksymalną. Argumentami mogą być oczywiście zmienne, elementy tablicy lub wyniki liczbowe innych funkcji. Można też wykombinować losowanie zakresów (poszczególnych argumentów), aby zminimalizować prawdopodobieństwo wylosowania konkretnej liczby.

Zastosowanie funkcji rand()

Oto przykładowe wykorzystanie funkcji rand():

  • Rotacja grafiki - w oparciu o ilość elementów wybieramy 1 losowy element,
  • Losowe porady (itp..) - w oparciu o ilość porad/artykułów wybieramy jeden losowy,
  • Rotacja elementów zwykłych - - dowolny napis, tekst, kolor itp. - może być wybrany losowo...

Interpretacja powyższych punktów zależy głównie od pomysłowości programisty czy webmastera. Należy pamiętać, że prawdopodobieństwo powtórzeń jest dosyć spore, ale zależy głównie od zakresu oraz od skryptu programisty. Wylosowane liczby można przechowywać w dowolnej bazie danych i w razie powtórzenia ponowić losowanie.

Dodał: Paweł​Dzedzej
Dział: PHP i bazy danych


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Windows 7 PLX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności