Bios


Jak złamać hasło BIOS-u?

Hasło do BIOS-u ma za zadanie chronić komputer przed niepowołanymi osobami. Bardzo przydatne, jeśli BIOS ma być chroniony przed zbędnymi modyfikacjami. Czasami jednak można takie hasło zapomnieć lub znajdzie się ktoś, kto lubi robić psikusy i założy hasło na nasz komputer lub setup Bios-u...

Zanim napiszę w jaki sposób ominąć / złamać hasło do BIOS-u, pragnę Cię ostrzec:

Poniższe instrukcje są legalne, jeśli chcesz dostać się do własnego, legalnego komputera. Materiał zamieszczono w celach edukacyjnych.
Wszystkie przedstawione rozwiązania wykonujesz na własną odpowiedzialność...

Problem z hasłem BIOS-u

Różnie to w świecie bywa. Hasło do BIOS-u może założyć każdy, gorzej z jego zdjęciem. Czasami można spotkać świeżo kupiony komputer z założonym hasłem na modyfikację BIOS-u (co jest moim zdaniem błędem, ale to inna historia...). Inna sprawa jest, gdy ktoś (np. dla żartu) założy takie hasło. Może się też zdarzyć, że sami założymy hasło i zapomnimy...

Wspólna cecha tych przypadków jest taka, że zawsze hasło to można ominąć lub złamać.

Hasło może okazać się przydatne...

Pomimo, że hasło do BIOS-u można złamać, jest co najmniej kilka powodów, dla których warto je założyć. Jednym z nich jest ogólny dostęp do komputera w rodzinie. Jeśli nie chcesz, aby ktoś popsuł Ci konfigurację - załóż hasło...

Drugi powód również wiąże się z ogólnym dostępem do komputera, jednak w zakresie globalnym. Jeżeli jesteś właścicielem kawiarenki internetowej lub firmy - załóż hasło na dostęp do setup-u BIOS-u w każdym z tych komputerów. Może nie ochronić tych komputerów, ale utrudni dostęp do nich...

Trzy rodzaje zabezpieczeń

W przypadku BIOS-u płyt głównych istnieją co najmniej trzy rodzaje zabezpieczeń dostępu, które zwykle można tak samo złamać. Są to:

  • zabezpieczenie komputera (podaj hasło przy starcie),
  • zabezpieczenie SETUP-u (podaj hasło przy wejściu do BIOS-u),
  • zabezpieczenie modyfikacji (podaj hasło, jeśli chcesz coś zmienić).

Pragnę podkreślić, że żadne z tych zabezpieczeń nie gwarantuje bezpieczeństwa. Może nieco utrudnić dostęp lub powstrzymać laików. Za chwilkę się o tym przekonasz...

Hasła standardowe

Zarówno producenci BIOS-ów, jak i płyt głównych mogą zarezerwować swoją listę haseł serwisowych. Daje to możliwość odblokowania dostępu do BIOS-u, nawet jeśli zostało wprowadzone inne hasło.

Spis haseł standardowych (serwisowych) znajdziesz w moim innym artykule. Jego adres znajdziesz na dole strony, jednak na razie proponuję się tym nie przejmować...

Łamanie haseł za pomocą programów

Istnieją programy, dzięki którym można odszyfrować hasło. Może to polegać na podaniu metody odszyfrowywania lub zwykłym uruchomieniu tego programu.

Odszyfrowanie hasła może potrwać od kilkunastu sekund do kilku godzin. Wygenerowanie hasło wcale nie musi odpowiadać hasłu oryginalnemu, a i tak może pasować (suma kontrolna).

Metoda ta może okazać się czasochłonna. Uchroni nas jednak przed skasowaniem ustawień BIOS-u.

Jest tutaj istotna wada, na którą kiedyś osobiście natrafiłem. Naprawiałem komputer znajomemu i potrzebowałem użyć bootowalnego CD-ROM-u. Niestety hasła standardowe do BIOS-u nie działały, a program odszyfrowujący hasło pokazywał jakieś trójkąciki i kółka. Pomimo moich interwencji (czasami są sposoby wpisania takich znaczków) nie udało się uzyskać dostępu do BIOS-u. Pomogło jedynie czyszczenie CMOS...

(Niektóre takie programy znajdują się w portalu...)

Kasowanie hasła poprzez zróżnicowanie sumy kontrolnej

Dla danych przechowywanych w pamięci CMOS wyliczana jest tzw. suma kontrolna. Jeżeli zostanie wprowadzone hasło, suma kontrolna będzie miała określoną wartość (wartość hasła to ciąg kilku bajtów). Jeśli poprawne hasło zostanie wprowadzone - wpisana wartość będzie się zgadzać z brakującymi bajtami sumy kontrolnej (nowa wyliczona suma kontrolna równa się zapamiętanej sumie kontrolnej).

Niektóre BIOS-y wykorzystują sumę kontrolną przy starcie komputera. Jeśli wartość wyliczona nie zgadza się z wartością zapisaną w pamięci, następuje bezwarunkowa możliwość wejścia do BIOS-u lub przywrócenie ustawień domyślnych, gdzie nie obowiązuje hasło.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  • Zmienić konfigurację sprzętową (np. odłączyć CD-ROM),
  • Zmiana programowa sumy kontrolnej (wymagany dostęp do FDD przy starcie komputera oraz specjalny program, np. debug)

Proponuję użyć metody pierwszej - jest łatwiejsza i mniej ryzykowna.

Metoda może okazać się nieskuteczna...

Programowe czyszczenie pamięci CMOS

Istnieją też programy, które czyszczą pamięć CMOS. W tym wypadku zostaną usunięte ustawienia zdefiniowane i przywrócona konfiguracja domyślna. Jest to błyskawiczne usunięcie zdefiniowanej przez Ciebie konfiguracji, w tym zostanie skasowane też hasło.

Odpowiednie programy do tego typu operacji również znajdziesz w portalu, jednak pamiętaj, że: działania programu nie da się już zatrzymać. Jeżeli chcesz użyć takiego programu, musisz być zdecydowany..

Sprzętowe czyszczenie pamięci CMOS

Hasło BIOS-u może zostać wykasowane również sprzętowo. Jest kilka metod zrobienia tego i nie są to rzeczy trudne. Jeżeli jednak masz zaplombowany komputer (lub warunkiem gwarancji jest nie otwieranie jego obudowy) - zapomnij o tym akapicie.

Zworki

Większość płyt głównych jest wyposażona w specjalne miejsca służące do resetowania pamięci CMOS. Zwykle są to piny służące do umieszczania zworek. W zależności od płyty głównej komputera mogą mieć różne oznaczenia. Więcej na ten temat znajdziesz w instrukcji do Twojej płyty głównej...

Jeżeli jednak nie masz takiej instrukcji, spróbuję Ci przybliżyć jak odnaleźć przełącznik do czyszczenia CMOS.

Twoją uwagę powinna przyciągnąć bateria (lub układ BIOS-u). W okolicach baterii powinno znajdywać się gniazdko o trzech pinach (bolcach) ze zworką (zworka powinna być nałożona na dwa piny). Jeżeli płyta działa prawidłowo (komputer uruchamia się) oznacza to, że zworka ustawiona jest w trybie NORMAL.

Jeżeli zależy Ci na wyczyszczeniu pamięci CMOS (np. aby skasować hasło) wyłącz komputer i zlokalizuj to miejsce. Należy przestawić zworkę w tryb ClearCMOS i odczekać jakiś czas (od kilkunastu sekund do kilku minut) - zwykle polega to na przesunięciu zworki z pozycji 1-2 na 2-3 (piny). Przełóż zworkę z powrotem w tryb NORMAL i włącz komputer.

Niektóre płyty główne posiadają gniazdko ClearPassword, gdzie ustawienie zworki w tryb ClearPassword (domyślnie tryb NORMAL) spowoduje wymazanie samego hasła.

Zasilanie

Jak można zauważyć, do płyt głównych dostarczane jest specjalne zasilanie w postaci baterii. Jest ona dosyć duża i widoczna. Bateria ta jest potrzebna do zasilania układu pamięci CMOS, który musi być cały czas podtrzymywany.

Usunięcie tej baterii na pewien czas powinno spowodować opróżnienie pamięci CMOS. Może to potrwać bardzo długo od około 10-15 minut do nawet ponad godzinę...

Możliwe jednak, że baterii nie będzie można wyciągnąć, bo jest wlutowana na stałe. Są i na to sposoby, ale nie zaleca się ich stosowania, gdyż przy nieprawidłowym wykonaniu można doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej...

Postępuj ostrożnie

BIOS to delikatna sprawa. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim osoby nie do końca obeznane w temacie. Przy operacjach tych należy zachowywać ostrożność. Uszkodzenie BIOS-u może wiązać się z wysokimi kosztami naprawy.

Dobrze by było przeczytać uprzednio chociaż instrukcję obsługi płyty głównej. Powinna znaleźć się w niej wzmianka na temat czyszczenia pamięci CMOS (ClearCMOS) lub usuwania hasła (ClearPassword). Ponadto w instrukcji powinien znaleźć się opis poszczególnych pinów.

Dodatki

Programy, o których mowa w artykule znajdują się w dziale Bios - Narzędzia.

Zanim zostaną one użyte proszę zapoznać się z ich opisami i instrukcjami...

Dodał: Paweł​Dzedzej
Dział: Bios


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

FreeBSD 7. Instalacja i konfiguracja



X

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności