Bios


Jak wejść do BIOS-u?

Setup BIOS-u nie jest ogólnodostępny. Czasami, przy starcie komputera, nie wyświetla się żadna informacja odnośnie wejścia czy zmiany konfiguracji BIOS-u. Jak przecież wiemy, każda płyta główna posiada swój Bios i można w jakiś sposób się do niego dostać...

Informacja o wejściu do BIOS-u może, ale nie musi pojawić się w narożniku ekranu. Najczęściej jest to prawy lub lewy narożnik. Napis ten może mieć postać: Press KLAWISZ to enter SETUP lub [KLAWISZ] setup.

Standardowy i ogólnie znany klawisz wejścia do BIOS-u to klawisz [del]. Dzięki naciśnięciu lub lepiej przytrzymaniu tego klawisza następuje możliwość wejścia do menu konfiguracyjnego. Klawisz ten najczęściej pełni ową funkcję w komputerach stacjonarnych wyposażonych w BIOS Ami, Award czy Phoenix (i ich odmiany)...

Często w komputerach przenośnych lub firmowych zestawach komputerowych (np. Compaq Deskpro) BIOS może być programowany i dostosowany przez producenta komputera. Ponadto może się nie pojawiać informacja na temat wejścia do BIOS-u.

Jeżeli do komputera dołączona jest instrukcja płyty głównej to problem powinien być rozwiązany. W rozdziałach dotyczących BIOS-u można przeczytać jak się do niego dostać.

W przeciwnym razie pozostaje kombinować. Klawisze, które najczęściej mogą pomóc to: F1 do F12, ESC, Alt, Ctrl, Enter. Możliwe, że wymagane są też inne znaki.

Często można tworzyć kombinacje, np. Alt+Ctrl+F1. Czasami zamiast klawisza DEL producent stosuje F2. Aby wejść np. do mojego BIOS-u (compaq) wymagany jest klawisz F10.

Jak widać kombinacji jest sporo. Zamiast kombinować można próbować wcisnąć wszystkie klawisze na raz. W tym celu należy położyć na klawiaturze coś twardego, niegiętkiego (pokrywającego wszystkie klawisze) i równomiernie nacisnąć lub przytrzymać. Jest to dosyć niekonwencjonalne rozwiązanie, ale czasami skutkuje.

Informacje na temat klawisza "wpuszczającego" powinno uzyskać się z menu konfiguracyjnego BIOS-u (w pomocy lub ustawieniach).

W niektórych odmianach BIOS-u wymagana jest odpowiednia dyskietka startowa. Należy ją włożyć jeszcze zanim włączy się komputer. Z takim rozwiązaniem możemy spotkać się w starych komputerach (np. IBM 486) lub niektórych komputerach przenośnych...

Dodał: Paweł​Dzedzej
Dział: Bios


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Word 2007 PL. Pierwsza pomocX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności