Software


Windows Small Business Server 2011 - kompletne środowisko serwerowe dla małych i średnich organizacji

Współcześnie organizacje z sektora MSP, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku, decydują się na planowanie szeroko zakrojonych inwestycji w technologie IT. Mają one na celu osiągnięcie wymiernych korzyści biznesowych jak najmniejszym kosztem oraz nakładem czasu. W zarządzaniu organizacją główny nacisk kładziony jest na zadania businessowe, jednak właściciele małych przedsiębiorstw muszą również zajmować się zagadnieniami dotyczącymi infrastruktury IT, technologicznymi aspektami działania systemów i aplikacji. Microsoft, wspierając rozwiązania dla małych i średnich organizacji, proponuje nową odsłonę produktu ? profesjonalnego serwera dla tych przedsiębiorstw: Windows Small Business Server 2011 (SBS). Daje ono do dyspozycji małym firmom rozwiązania na poziomie korporacyjnym, jednak dostosowanym cenowo dla sektora MSP. W celu oszczędzenia przedsiębiorcom trudności i rozpraszania ich uwagi sprawami informatycznymi, zostały tutaj uwzględnione doświadczenia z poprzednich wersji Microsoft Windows Small Business Server oraz wyniki prac nad nowymi generacji rozwiązań IT.

Windows Small Business Server jest systemem operacyjnym skierowanym do firm, które rozważają wprowadzenie profesjonalnego rozwiązania IT, umożliwiającego realizowanie ich celów biznesowych. Microsoft wraz z nowym wydaniem systemu SBS udostępnia swoim klientom możliwość wyboru drogi wdrożenia rozwiązania serwerowego. Zmiana, jaką zaproponował Microsoft, cechuje się większą adaptacją rozwiązań dla potrzeb organizacji. Pojawiły się nowe metody planowania i instalacji rozwiązań z możliwością elastycznego wdrożenia produktu: z wszystkimi usługami zainstalowanymi lokalnie (on premise), przeniesienia części ról serwera do chmury (cloud integration) oraz rozszerzony, posiadający funkcje dodawania serwera do istniejącej domeny (?premium add-on?). Oferowany przez Microsoft system operacyjny umożliwia małym firmom korzystanie z takich samych technologii, jakimi posługują się znacznie większe organizacje, lecz bez dodatkowych opłat licencyjnych i złożonego zarządzania skomplikowaną infrastrukturą. Wersje najnowszej generacji rodziny Windows Small Business Server zapewniają możliwość dopasowania produktu dla konkretnego przedsiębiorstwa pod względem kosztów, możliwości i wymagań firmy. W produkcie Windows Small Business Server 2011 oferowane są produkty w trzech wariantach: Essentials, Standard i Premium Add-On.

Windows Small Business Server 2011 Essentials Server

SBS Essentials Server jest nowym, łatwym w użyciu rozwiązaniem, zaprojektowanym i dostosowanym cenowo specjalnie dla przedsiębiorstw do 25 użytkowników. Produkt ten jest przewidziany dla firm pragnących chronić swoje dane poprzez backup stacji roboczych, umożliwić zabezpieczony i kontrolowany dostęp do plików również poza siedzibą firmy oraz do wsparcia kluczowych aspektów działalności firmy, np. systemów CRM i innych aplikacji biznesowych. Windows Essentials 2011 dysponuje perspektywą integracji z usługami online, przetwarzanymi w chmurze takimi jak: Office 365, kopie zapasowe (cloud backup), zarządzanie serwerem (cloud management), integracji z usługami poczty e-mail Microsoft Exchange (cloud integration).


Schemat 1 - przeniesienie ról i funkcji do rozwiązanie w chmurze

Windows SBS 2011 Essentials zarządzany jest poprzez przyjazny pulpit nawigacyjny umożliwiający wykonanie wszystkich możliwych zadań administracyjnych dostępnych z centrum zarządzania.

Z poziomu pulpitu nawigacyjnego umożliwiony jest dostęp w oparciu o system zakładek do zarządzania i utrzymania funkcji i ról serwera.


Schemat 2 - pulpit nawigacyjny dla wersji Essentials

Windows Small Business Server 2011 Standard

SBS Standard - oferuje sprawne, kompleksowe i bezpieczne rozwiązania serwerowe dla przedsiębiorstw, które posiadają w swojej sieci do 75 komputerów. Jest produktem adresowanym do małych i średnich przedsiębiorstw, które potrzebują kompletnego rozwiązania (on-premise) na miejscu. Technologie IT są odpowiednie do komunikacji, koordynacji działań i współpracy całego zespołu. Windows Small Business Server 2011 Standard zawiera rozwiązania serwerowe klasy korporacyjnej zaprojektowane dla MSP - najpopularniejsze z nich to ochrona danych do tworzenia kopii zapasowych, zapobiegająca utracie plików przez system. Ta wersja udostępnia ponadto role, takie jak własny serwer Microsoft Exchange, wewnętrzne witryny sieci Web, usługi SharePoint, dostęp zdalny i udostępnianie plików i drukarek.

Korzystając z doświadczeń zdobytych dzięki poprzednim wersjom Windows Small Business Server, koncern z Richmond w nowym produkcie zastosował rozwiązania, dzięki którym zmniejszona została złożoność wdrożenia i zarządzania system. Technologia stosowana w serwerowym środowisku najnowszej generacji charakteryzuje się większą kompleksowością rozwiązań przy instalacji, konfiguracji funkcji i ról serwera poprzez zarządzenie przez intuicyjny pulpit nawigacyjny. Ułatwiono proces migracji z poprzednich wersji Windows Small Business.


Schemat 3 - pulpit nawigacyjny dla wersji standard

Produkt Windows Small Business Server 2011 Standard oparty jest o technologie zastosowane w systemie operacyjnym Windows Server 2008 R2, który tworzy bazę podstawowego systemu operacyjnego serwera, wraz ze wszystkimi technologiami produktu. Windows Server 2008 R2 jest obecnie najpełniejszym oraz najbardziej elastycznym i efektywnym środowiskiem serwerowym. W skład SBS 2011 wchodzą następujące składniki:

Microsoft® Exchange Server 2010 Standard with Service Pack 1 (SP1).

Poczta e-mail to nie tylko wiadomości, to technologie współpracy z zaawansowanymi funkcjami poczty e-mail i kalendarza, grup roboczych folderów współdzielonych. Serwer Exchange 2010 zapewnia bezproblemowe działanie u końcowego odbiorcy i solidne funkcje zabezpieczeń.

Microsoft SharePoint® Foundation 2010

Jest to uniwersalna technologia, która oferuje jednostkom biznesowym wszystkich rozmiarów możliwość używania narzędzi do zwiększenia efektywności procesów biznesowych i produktywność zespołu. Microsoft SharePoint 2010 Foundation umożliwia współpracę we współtworzeniu i wymiernie podnosi wydajność przebiegu kluczowych procesów dla organizacji pracy. Narzędzia Windows SharePoint Services ułatwiają łączność i zapewniają dostęp do potrzebnych informacji w granicach organizacji.

Microsoft SQL Server® 2008 R2 Express

System SBS 2011 obejmuje w swojej licencji również bazy danych w technologii Microsoft SQL Server 2008 R2 Standard Edition dla małych firm. Zapewnia to firmom rozwój i tworzenie baz danych wraz z narzędziami do zarządzania i analizy. SQL Server 2008 R2 jest dziś liderem wydajności i jednym z najszybciej rozwijających się silnikiem bazy danych.

Windows Server Update Services (WSUS) 3.0 with Service Pack 2 (SP2)

Aktualizacje i ochrona sieci usługi Windows Server Update Services (WSUS) umożliwiają administratorom wdrażanie najnowszych aktualizacji produktów firmy Microsoft na komputerach z systemem operacyjnym Windows. Za pomocą programu WSUS administratorzy mogą zarządzać w pełni rozsyłaniem aktualizacji do komputerów w sieci, które to aktualizacje są wydane za pośrednictwem witryny Microsoft Update.

Poniżej w tabeli prezentuję wymagania sprzętowe niezbędne do instalacji systemu operacyjnego Windows Small Business Server 2011 Standard :


Widows Small Buisness Serwer Premium Add-on

Windows Small Business Serwer Premium Add-on jest przewidziany dla organizacji, które potrzebują dodatkowej maszyny dla celów biznesowych np. serwera terminali, dodatkowego kontrolera domeny czy serwera przeznaczonego do obsługi kluczowej aplikacji Microsoft Exchange lub Microsoft SQL. Jest to nowość w rodzinie produktów Windows Small Business Serwer, poprzednie aplikacje Windows Small Business Serwer nie dopuszczały dodania ich do innej domeny. Jest to korzystne dla organizacji ze względu na znaczne zmniejszenie wydatków na licencje związane z posiadaniem serwera Microsoft Exchange lub Microsoft SQL.

W najnowszym Windows Small Business Serwer zostały zaimplementowane najnowsze technologie dostępne w produktach koncernu z Richmond. Są to innowacje w wykorzystywaniu technologii sieciowych, przechowywania, dostępu i zabezpieczenia danych oraz backupu danych. Windows Small Business Serwer dostarcza również technik i rozwiązań do zaawansowanego działania poczty e-maili, kalendarzy, baz danych, udostępniania i współdzielenia urządzeń mobilnych. Windows Small Business Serwer 2011 jest kolejną edycją systemu operacyjnego, zapewniającą pełne rozwiązanie systemowe IT dla sektora MSP.

Artykuł opracował: Przemysław Łopaciński, Support Online Sp. z o.o.
Źródła:

Dodał: Paweł​Dzedzej
Dział: Software


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

PowerPoint 2007 PL. Pierwsza pomocX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności