Windows


Szybkość czy wygląd?

Czy nie wydaję się Wam, że Wasz ukochany i oczywiście niezawodny Windows, trochę spowalnia - nie ma już takiego "kopa" jak dawniej? A nawet, jeżeli macie dobry sprzęt i nie czujecie tego spowolnienia, to i tak możecie jeszcze przyśpieszyć prace. Dla chcącego - nic trudnego.

Oto parę rad, dzięki którym trochę zbiednieje wygląd Windows'a (zapewniam, że zmiany nie będą znaczące), jednak zyskamy znacząco na szybkości.

A zresztą odpowiedz Sobie sam czytelniku, wolisz nieznacząco obniżyć poziom wyglądu "okienek", czy stać w tych Windows'owych "korkach", mając parę detali więcej, których zresztą nie dostrzegasz już po krótszym czasie? - ja niezaprzeczalnie tak!

Po tym niedługim wstępie, oto parę rad, aby przyśpieszyć system:

Uruchamianie Windows'a bez ekranu startowego

Plik MsDOS.sys
Rys. 1. Plik msdos.sys

Na dysku C otwieramy plik "Msdos.sys" przez notatnik. Dalej można zrobić to na dwa sposoby, który Wy macie wybrać okaże się za chwilę. Odnajdujemy napis "Logo=", i usuwamy cały tekst za tym napisem, w miejsce usuniętego tekstu wstawiamy liczbę "0".

A więc cały zapis wygląda następująco: "Logo=0".

Jednak, jeżeli nie ma tego zapisu, między linią ze znakiem ";", a linią powyżej wstawiamy linię Logo=0. Wychodzimy, zapisując zmiany; efekt będzie widoczny przy następnym uruchomieniu PC'a.

Ukryty Autostart

Zwykle w Autostarcie (programach, które uruchamiają się wraz z Windows'em), możemy umieścić nasze programy.

Co jednak począć, kiedy zrobi za nas to jakiś niechciany program, a nie ma tego w Folderze Autostart? Klikamy na Start, następnie na Uruchom. Wpisujemy "msconfig". Przechodzimy w zakładkę Autostart.

Widzimy tu wszystkie programy, które uruchamiają się wraz z Windows'em, jeżeli któryś nam nie pasuje, po prostu wyrzucamy go.

UWAGA! Nie można usunąć "SystemTray", "COMSMDEXE" oraz "internat.exe", ponieważ potrzebne są one do prawidłowego uruchomienia systemu!

Szybszy pulpit

Wyłączcie tapetę z pulpitu, samo tło też jest bardzo pociągające (o ile tylko wybierzecie odpowiedni kolor).

W tym celu: otwieramy właściwości ekranu i ustawiamy tło jako "brak". Następnie wyłączamy "aktywny pulpit", a więc otwieramy ponownie właściwości ekranu, następnie zakładkę Sieć Web, wyłączamy ustawienie - "Wyświetl pulpit Active Desktop jako stronę sieci Web".

Zbędna animacja

Jeżeli denerwuje Was animowane menu (w sumie trochę czasu tracimy na jego rozwijaniu), to też da się to załatwić. Otwieramy właściwości ekranu, przechodzimy do zakładki Efekty, a następnie wyłączamy funkcje "Animacja okien, menu i list".

To chyba najważniejsze sposoby, istnieje jeszcze mnóstwo innych, jednak nie przyniosą takich efektów jak te powyższe.

Dodał: Janczo​
Dział: Windows


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

FreeBSD 7. Instalacja i konfiguracjaX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności