Windows


Rejestr

Rejestr jest szczególnie istotną częścią systemu operacyjnego Microsoft Windows, ale większość użytkowników nie zdaje sobie w ogóle sprawy z jego istnienia. Pełni on rolę wewnętrznej bazy danych przechowującej informacje o konfiguracji Twojego oprogramowania, o Twoim sprzęcie oraz o ustawieniach interfejsu użytkownika, jak i o profilach. Jednak operacje zapisywania i odczytywania tych informacji są niewidoczne dla użytkownika. Podczas instalowania nowego oprogramowania, dodawania nowego sprzętu lub zmieniania ustawień w Panelu sterowania, Windows zachowuje odpowiednie informacje o tych zmianach właśnie rejestrze.

Z ewolucyjnego punktu widzenia Rejestr Windows jest najnowszą odmianą plików konfiguracyjnych (.INI, .SYS, .BAT) używanych w starym systemie operacyjnym Windows 3.1. Obecnie Microsoft zaleca producentom sprzętu przeznaczonego dla Windows wykorzystanie Rejestru Windows zamiast powodujących bałagan plików konfiguracyjnych. W Windows 3.1 informacje konfiguracyjne były przechowywane w różnych plikach rozproszonych po całym twardym dysku, co powodowało spore zamieszanie. W Windows 98 i nowszych wszystkie istotne dane dotyczące Twojego komputera przechowywane są w rejestrze.

Jako użytkownik nie musisz bezpośrednio odwoływać się do rejestru. Z drugiej jednak strony daje Ci to możliwość lepszego i bardziej elastycznego dostosowania i zoptymalizowania Twojego komputera. W Rejestrze możesz zmieniać ustawienia niedostępne poprzez Panel sterowania lub inne standardowe oprogramowanie konfiguracyjne. Dlatego też umiejętność dokonywania zmian w rejestrze przyda się przy wielu sztuczkach. Wykorzystując rejestr możesz dokonać wielu interesujących zmian wizualnych jak i konfiguracyjnych. Aby to zrobić potrzebujesz wiedzieć, co znajduje się w danym kluczu rejestru, a także jak opisywane są wartości. Mając taką wiedzę kilkoma zmianami możesz całkowicie odmienić swojego PC.

Dodał: D. Heba​
Dział: Windows


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

ABC systemu Windows 7 PLX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności