Windows


Struktura rejestru

Struktura rejestru wbrew naszym pozorom jest bardzo prosta, należy tylko przyjąć odpowiednią metodę jej analizy. Charakteryzując Rejestr, najprościej będzie posłużyć się analogią z systemem plików na dysku. Klucze w Rejestrze pełnią podobną rolę jak foldery, natomiast wartości to odpowiedniki plików.

Każdą "wartość" charakteryzują 3 parametry:

  • Jej nazwa
  • Typ reprezentowanych danych
  • Dane

Główne klucze rejestru

Klucz Zadanie
HKEY_CLASSFS_ROOT Zapisane są tu powiązania typów plików z aplikacjami, które je obsługują (np. dzięki informacjom w tym kluczu system wie, że format pliku.doc otwierany jest przez WordPada, a po instalacji pakietu MS Office przez Worda).
HKEY_CURRENT_USER Ten klucz przechowuje ustawiania profilu aktualnie zalogowanego użytkownika - schemat kolorów, stosowane czcionki itp...
HKEY_LOCAE_MACHINE Zawiera najważniejsze informacje o konfiguracji komputera niezbędne do prawidłowego uruchomienia systemu Windows.
HKEY_USERS Ustawienia profili wszystkich użytkowników, którzy kiedykolwiek logowali się na danym komputerze.
HKEY_CURRENT_CONFIG Dane konfiguracyjne wykorzystywane przez aktualny używany profil sprzętowy Windows.
HKEY_DYN_DATA Dane dynamiczne opisujące chwilowe "osiągi" systemu operacyjnego (korzysta z nich np. Monitor systemu). Ten klucz istnieje tylko w pamięci RAM komputera (nie jest zapisywany na dysku).

Najczęściej spotykane wartości:

Wartość Funkcja
Ciąg znaków
(RFG_SZ)
Przechowuje dane, które mają postać tekstu złożonego z czytelnych znaków (tzn. znaków alfanumerycznych).
Wartość binarna
(REG_BINARY)
Służy do zapamiętywania danych binarnych o różnej długości, np. danych konfiguracyjnych dla urządzeń zainstalowanych w komputerze.
Wartość typu "podwójne słowo"
(REG_DWORD)
Pod tą wartością znajdziemy dane reprezentowane przez 32-bitową (czterobajtowa) liczbę całkowitą.
Wielokrotny ciąg znaków
(REG_MULTI_SZ )
Prawidłowe tworzenie i edycja tego typu jest możliwa w regedt32.exe w Windows NT/2000. Ten typ Microsoft dosyć humorystycznie określił mianem "wielociągu" jest to po prostu kilka ciągów znaków rozdzielonych znakami NULL.
Rozwijany ciąg znaków
(REG_EXPAND_SZI)
Prawidłowa edycja tego typu jest możliwa w regedt32.exe w Windows NT/2000. W odróżnieniu od zwykłego ciągu znaków, rozwijany ciąg zawiera w sobie jedną lub kilka zmiennych systemowych. Po pobraniu przez aplikację takiego ciągu, w miejsce nazw zmiennych systemowych wstawiane są ich aktualne wartości. Przykładową zmienną systemową może być SystemRoot, który rozwija się (w typowych instalacjach) do ciągu "C:\Winnt".

Dodał: D. Heba​
Dział: Windows


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

FreeBSD 7. Instalacja i konfiguracjaX

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności