Windows


FAT vs. NTFS

FAT i NTFS - struktury opisane z myślą o Windows`ie.

FAT (ang. File Allocation Table) - nie będę tutaj tłumaczył dokładnie na czym polega, bo można by napisać ładne wypracowanko na ten temat.

W skrócie:

Wymyślony w latach 70-tych; obsługiwany przez wszystkie systemy; dostępne typy: FAT12, FAT16, FAT32 (aktualnie wykorzystywany); składa się z 4 regionów: boot sector, tablica alokacji, katalog główny (FAT16 i FAT32), regiony danych. Jest to po prostu ten system, z którym spotkała się większość użytkowików.

NTFS (ang. New Technolgy File System) - obsługiwany przez Windows`y NT/2000/XP/Server 2003 (i nowsze), pochodzi od HPFS, który został opracowany na miejsce starego FAT`u.

I jaka różnica?

Bardzo znacząca dla administratorów, którzy wcześniej musieli bardzo dużo czasu poświęcić, aby zabezpieczyć dane. Tak więc system plików NTFS daje nam możliwość dopisywania do plików ich kontroli, czyli dokładniej tłumaczyć "dla kogo dostępny, a dla kogo nie". FAT nie dawał tej możliwości i przekonaliśmy się o tym w systemach Windows 3.11/95/98/98SE/ME, a także w MS-DOS.
NTFS wykorzystywany jest praktycznie wszędzie tam gdzie tworzone są sieci, bazy danych itp. NTFS jest także szybszy od starego już FAT`a. Jednak ma jedną wadę - żaden z posiadaczy systemów Windows 3.11/95/98/98SE/ME nie będzie mógł z niego skorzystać. Jest on po prostu nieobsługiwany. Jak pewno nie jeden z Was zauważył w Windows`ie XP nie ma standardowego MS-DOS.

To właśnie najważniejsze różnice tych systemów, mam nadzieję, że teraz nikt nie będzie miał problemu z wybraniem systemu plików, który go zadowoli. W razie problemów proszę pisać...

Dodał: Tomasz​Ozga
Dział: Windows


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

Windows 7 PL. Zaawansowana administracja systemem



X

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności