Windows


Niebieski ekran - BSOD - krytyczny wyjątek

Gdy system operacyjny napotka błąd i niemożliwe jest dalsze jego działanie, następuje krytyczne zatrzymanie systemu, po czym wyświetlany jest komunikat tego błędu. W Windows XP takie działanie możemy zaobserwować przy instalacji oprogramowania, nowego sprzętu lub sterowników.

BSOD to skrót od angielskiego pojęcia Blue Screen of Death (dosłownie: niebieski ekran śmierci), dawniej Black Screen of Death (czarny ekran śmierci). Pojęcie wzięło się stąd, że system operacyjny napotykał bardzo poważne błędy w działaniu, po których nie mógł kontynuować pracy. Najczęściej kończyło się to zawieszeniem systemu (komputer nie odpowiada, jedyne wyjście to twardy reset). W celu poprawienia możliwości debuggowania, programiści postarali się, aby pojawiał się komunikat błędu. Dzięki temu lokalizacja usterki stała się możliwa i można było ją usunąć.

Bardzo często, niebieski ekran nękał użytkowników Windows 9x. Niestety, użytkownicy nowszych wersji systemu również mogą się z nim spotkać. BSOD może pojawić się, gdy system napotka błąd, którego nie potrafi obsłużyć. Następstwem pojawienia się ekranu zwykle jest restart komputera (chociaż zdarzają się wyjątki).

Windows XP i BSOD

W systemie Microsoft Windows XP, BSOD jest prawie niezauważalny. Jeżeli pojawi się błąd, zauważymy jedynie mignięcie ekranu na niebiesko (zwykle trwa to bardzo szybko) i następuje ponowne uruchomienie systemu. Jest to bardzo niewygodna sytuacja, zwłaszcza, gdy wykonujemy na komputerze bardzo ważną pracę.

Istnieje możliwość zatrzymania komunikatu (wyłączyć restart komputera). W tym celu należy wybrać Właściwości ikony Mój komputer. Następnie trzeba przejść do zakładki Zaawansowane i kliknąć przycisk Ustawienia w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie. Pojawi się nowe okno, a w nim trzy sekcje: Uruchamianie systemu, Awaria systemu oraz Zapisywanie informacji o debugowaniu. Należy zaznaczyć opcję Zapisz zdarzenie do dziennika systemu, natomiast opcje: Wyślij alert administracyjny oraz Automatycznie uruchom ponownie - należy odznaczyć. Z rozwijanej listy Zapisywanie informacji o debugowaniu ustawić na brak.

Dzięki powyższej instrukcji będzie możliwe przeczytanie komunikatu wyświetlonego w postaci BSOD. Jak się okaże, nie jest to nic czytelnego dla osób nie w temacie. Można uniknąć jednak pewnego rodzaju "gwałtu" w postaci restartu - należy przy tym pamiętać, że restart komputera mogą powodować również problemy sprzętowe, a nie tylko wyjątki systemu.

Wizualizacja komunikatu błędu to jednak nie powód do radości. Usterkę trzeba umieć jeszcze zlokalizować i w końcu usunąć. Do tego celu należy zaangażować kogoś, kto dobrze zna system Windows. Samodzielna naprawa nie jest tutaj wskazana ze względów bezpieczeństwa.

Dodał: Paweł​Dzedzej
Dział: Windows


 

ComputerSun.pl na FaceBooku
Polecamy lekturę:

PowerPoint 2007 PL. Pierwsza pomoc



X

Zapisz się na biuletyn serwisu ComputerSun.pl, aby otrzymać poradnik:

Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych. Przydatne wskazówki jak chronić sieć domową przed intruzami

Imię:  
Email:
Tak, akceptuję Politykę Prywatności